< > wszystkie blogi

Kobiety w przemyśle gier komputerowych

24 March 2008

Kobiety stanowią coraz większą grupę w gronie graczy, a także wśród osób pracujących w przemyśle związanym z grami. Wzrost rynku gier otwarł wiele możliwości związanych z marketingiem, zarządzaniem, HR, PR a także w prasie i przy organizacji przeróżnych konferencji i targów. Jednak kobiet nie brakuje także u samego centrum, czyli w produkcji. Mają swój wkład jako producentki, projektantki czy programistki i o takich kobietach właśnie chcę napisać. Nie ujmując oczywiście paniom we wcześniej wymienionych sektorach, ale ta część po prostu mnie osobiście najbardziej interesuje. Wybór oparty na wiedzy własnej oraz konsultacjach z Google ;). Kolejność raczej przypadkowa.


Jade Raymond Kanadyjska producentka gier oraz prezenterka w programie The Electric Playground. Od pewnego momentu w swoim życiu po prostu wiedziała, że chce się zajmować grami. Studiowała informatykę w McGill University w Montrealu, a jej pierwszą pracą w branży była pozycja programistki w Sony. Później przeszła do EA, gdzie otrzymała pozycję producentki i odpowiedzialna była między innymi za The Sims Online. Po latach powróciła do Montrealu i rozpoczęła pracę w Ubisoft, gdzie również jest producentką a ostatnio pracowała nad grą Assassin's Creed.
Paulina Bozek Zaczynała w dziale marketingu i PR w Ubisofcie w Montrealu, gdzie dowiedziała się sporo o rynku gier i zapragnęła pracować przy ich produkcji, więc skorzystała z tego, że Ubisoft zaczął wchodzić w gry online i została managerem w takich projektach. Nieco później przeniosła się na studia do Londynu i chciała znaleźć pracę w telewizji, jednak ponownie wróciła do gier znajdując pracę w studiu Sony. Jako producent jest odpowiedzialna między innymi za popularną grę SingStar. Za swoją pracę została wyróżniona prestiżową nagrodą BAFTA w kategorii Interactive New Talent Award.
Emiko Yamamoto Główna producentka w japońskim oddziale Disney Interactive Studio (wcześniej Buena Vista Games). Brała udział między innymi w produkcji Spectrobes a także, we współpracy z Square-Enix, Kingdom Hearts i Kingdom Hearts 2. Uważa, że postacie w grach, zwłaszcza postacie kobiet, są zbyt stereotypowe i sama chciała by tworzyć gry, w których będą one bardziej realne.
Heather Kelley Projektantka znana dzieki eksperymentalnej grze Lapis. Pracowała między innymi przy grach takich jak Splinter Cell: Chaos Theory czy Thief: Deadly Shadows oraz dla niezależnego kanadyjskiego studia Artificial Mind and Movement. Należy do Women in Game Development SIG przy International Game Developers Association. Uważa, że najlepszą metodą na dosięgnięcie nowych grup odbiorców, zwłaszcza kobiet, jest ciągłe eksperymentowanie z elementami gameplay'u.
Kaye Elling Pracuje przy produkcji gier od 1996 roku, a od kilku lat pojawia się na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii, aby mówić o tworzeniu gier skierowanych do odbiorców w zależności od płci oraz przedstawiać kobietom możliwości związane z rynkiem gier. Sama zajmuje pozycję Creative Manager w Blitz Games, wcześniej będąc grafikiem w firmach takich jak Sony, Infogrames i Acclaim. Specjalizuje się w grach przeznaczonych dla młodych dziewczyn i ma nadzieje produkować ich jak najwięcej.
Michelle Chuang Tworzy grafikę do gier (okazjonalnie również ilustrace do książek) chociaż początkowo nie myślała o takiej karierze, zaczęła nawet studiować biochemię, jednak nie była tym zbyt zachwycona, postanowiła spełnić swoje marzenie z dzieciństwa i wykorzystać swój talent. Po ukończeniu studiów dołączyła do Macrospace, aktualnie Glu Mobile, w Londynie gdzie pracowała przez 4 lata tworząc ilustracje i grafiki do ich gier na telefony komórkowe. Pod koniec 2007 roku przyjęła pozycję Art Director'a w Playfish.
Rima Brek Kolejna kobieta w szeregach Ubisoft Montreal - programistka, zajmuje się głównie AI (i jest jedną z niewielu kobiet w tej dziedzinie). Odegrała ważną rolę w tworzeniu gier z serii Rainbow Six. Również współautorka silnika wykorzystanego do kilku gier Ubisoftu.
Linda Currie Weteranka w biznesie gier, która zaczynała już w latach 80. Ma rozległe doświadczenie w projektowaniu gier i zarządzaniu projektami, pracowała nad wieloma różnymi tytułami. W Blue Fang Games współpracowała przy tworzeniu gier z serii Zoo Tycon jako producent. Wcześniej jednak była współzałożycielką Sir-tech Canada, gdzie pracowała między innymi nad Wizardry 8 i Jagged Alliance.
Denise Fulton Aktualnie na pozycji Studio Head w Midway Studios - Austin, nadzoruje powstawanie tytułów na platformy nowej generacji. Przez ponad 15 lat swojej kariery na rynku gier pracowała również dla Microsoftu oraz EA, współtworząc gry takie jak seria NHL czy DeusEx2.
Beverly Garland Nadzorowała prace nad wizualną częścią MMORPG Tabula Rasa zajmując pozycję Art Production Manager w firmie NCsoft. Swoją karierę w grach rozpoczęła jako grafik stażysta w Origin Systems. Po stworzeniu grafik i animacji do Wing Commander: Privateer i Ultima VIII, została głównym grafikiem i animatorem podczas pracy nas Crusader: No Remorse. Oczywiście to tylko niewielka grupka spośród kobiet, którym już udało się coś osiągnąć w przemyśle gier, nie mówiąc nawet o wszystkich które aktualnie w nim pracują i tych które pracowały nawet na samym początku jego istnienia. Wbrew stereotypowemu myśleniu, że gry to rynek zajmowany tylko przez mężczyzn, kobiety jednak tam są i chcą przyciągnąć więcej kobiet, zarówno jako graczy jak i kolejne twórczynie. A ja osobiście mam nadzieję kiedyś dołączyć do grona kobiet od gier ;). PS. Tym razem przepraszam, że nazwy stanowisk czasami po angielsku ale po prostu nie bardzo znam właściwe polskie odpowiedniki.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi